گوناگون

انقلابی در کسب و کار شما با کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی چیست و چه فوایدی برای سازمان شما دارد؟

تعریف کوچینگ سازمانی

همانطور که در سایر مباحث مرتبط با کوچینگ کسب و کار بیان شد، کوچینگ فردی و شغلی در مورد هدایت اشخاص در زندگی شخصی و شغلی و کوچینگ تیمی در زمینه رهبری یک تیم است. کوچینگ سازمانی سطح پیچیده‌تری از کوچینگ فردی و تیمی است و به معنای هدایت یک مجموعۀ ساختاریافته و بزرگتر از تیم­ها است که یک سازمان را تشکیل می‌دهند. به همین ترتیب اگر کوچینگ فردی یا کوچینگ زندگی راجع به مسائل شخصی و شغلی باشد و کوچینگ خانوادگی در مورد مسائل جمعی باشد که در میان اعضاء یک خانواده دیده می­شوند، آنگاه کوچینگ سازمانی راجع به مسائل یک خانوادۀ گسترده، ساکنین یک آپارتمان یا یک جامعۀ بزرگتر مانند یک سازمان بزرگ خواهد بود. در این مطلب قصد داریم که شما را با مفهوم کوچینگ سازمانی و کاربردهای آن آشنا کنیم تا بتوانید از آن در سازمان خود استفاده کنید.

کوچینگ سازمانی راجع به هدایت یک سیستم رسمی بزرگ متشکل از زیرسیستم ­های ساختار یافته­ای است که هر یک از این زیرسیستم­ ها نیز متشکل از افراد مختلف هستند. در حقیقت، اگر سازمان‌ها را به عنوان یک تیم بزرگ متشکل از تیم‌های کاری کوچک یا به عنوان یک فراتیم تعریف کنیم، کوچینگ سازمانی فرآیندی است که این مجموعه را هدایت می‌کند.

تعریف کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی به منظور هدایت تمام کارمندان یک مجموعه سازمانی است که انجام کار جمعی را بر عهده گرفته‌اند و متمرکز بر جاه­طلبی­ها یا اهداف جمعی آنها به عنوان یک سیستم است. در این نوع از کوچینگ، یک واحد جمعی به عنوان کل یک سازمان مد نظر است زیرا این واحد جمعی به عنوان یک “مجموعه کلی غیرقابل تقسیم” است که وظایفی را به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت انجام می‌دهد. به طور کلی، کوچینگ سازمانی بر موضوعاتی نظیر ارائۀ یک تعریف جمعی از تکامل سازمان، مواجه شدن با شرایط بحرانی خاص، ایجاد یک تحول اساسی، بازسازی کل سیستم، دستیابی به نتایج فوق‌العاده، طراحی و پیاده­سازی فرآیندهای عملیاتی جدید و رویایی با چالش‌های بزرگ تمرکز دارد.

فرآیند کوچینگ سازمانی و مزایای آن

برای داشتن درکی از چگونگی اجرای کوچینگ سازمانی، باید بدانید که این نوع از کوچینگ اساساً یک فرآیند نوظهور است. این بدین معناست که این فرآیند از ابتدا دارای شکل مشخصی نیست و برای هر سازمان ممکن است شکل خاص خود را داشته باشد و زمانی نحوه اجرای آن مشخص می‌شود که مسائل موردنظر مشخص باشند. به طور کلی در دو روز نخست فرآیند کوچینگ سازمانی هیچ برنامه یا دستور کار مشخصی وجود ندارد و روند اجرایی آن در حین انجام آن تکامل پیدا می‌کند.

فرآیند کوچینگ سازمانی و مزایای آن

فرآیند کوچینگ سازمانی، فرآیندی است که فضایی را برای کل کارکنان سازمان خلق می­کند تا انرژی خود را به کار بگیرند، پتانسیل­های خود را کشف کنند و فرآیندهایی را با همکاری هم و با کمک یک یا چندین مربی یا کوچ طراحی کنند. کوچ سوالات مناسب را مطرح می‌کند و از مدیران و افراد سازمان می‌خواهد که راه­حل­های صحیح را با کمک یکدیگر پیدا کنند و برنامه­های عملیاتی را با کمک هم اجرا کنند و هر کدام از آن‌ها مسئولیتی را بر عهده بگیرند.

برای اینکه یک رویداد کوچینگ سازمانی موفق و نتیجه­بخش باشد، باید بر خلق و پیاده­سازی برنامه­های عملیاتی دقیقی تمرکز کند که نتایج آن‌ها سنجش­پذیر باشد. لذا، کوچینگ سازمانی یک فرآیند عملیاتی هدفمند است که هدف آن از ابتدا مشخص شده است. هدف نهایی از کوچینگ سازمانی این است که کارکنان و تیم­های شایستۀ یک سازمان به طور مجدد گروه­بندی شوند و انگیزه آن‌ها افزایش پیدا کند تا نتایج بهتری نسبت به قبل به دست بیایند.

رویداد کوچینگ سازمانی

برای مثال، هدف یک سازمان ممکن است دو برابر شدن میزان فروش باشد و کوچ با برگزاری جلساتی با همه افراد سازمان از آن‌ها می‌خواهد که هر کدام وظیفه‌ای را برای رسیدن به این هدف بر عهده بگیرند. برای مثال، واحد فروش فرآیندهای بازاریابی را افزایش دهد و واحد تولید میزان تولید را افزایش دهد. پس از یک مدت مشخص، میزان انجام این کارها توسط هر واحد سنجیده می‌شود و نقاط ضعف و قوت مشخص می‌شود.

پنج نتیجه­ای که می­توانید از برنامه­های کوچینگ سازمانی انتظار داشته باشید، به شرح ذیل هستند:

1.     پاسخگویی در قبال کارهای انجام شده و پیامدها و نتایج آن‌ها

2.     بهبود عملکرد و اخلاق افراد تیم‌ها و افزایش روحیه تعامل و همکاری بین آن‌ها

3.     حفظ و تشویق گروه‌ها و افراد برتر برای ارتقای بیشتر عملکرد آن‌ها

4.     افزایش دلبستگی شغلی و تعهد و سازندگی کارمندان

5.     تحکیم جایگاه افراد و القای حس مفیدبودن به تک‌تک آن‌ها

نتیجه‌گیری

بهترین روش هدایت یک سازمان به سمت موفقیت، این است که ابتدا کارمندان، مدیران و رهبران این سازمان به حدی توانمند شوند که قابلیت‌های نهفته آنها شکوفا شود. امروزه همه ما در جهان ماشین‌ها و تکنولوژی‌ها غرق شده‌ایم و در حال از دست دادن پیوندهای اصیل انسانی و احساسی در محل کار هستیم و این امر در نهایت باعث می‌شود که دلبستگی شغلی کارمندان به سازمان کم شود و سرانجام موجب ناکارآمدی کارهای تیمی، کاهش بهره­وری و سود هر سازمانی خواهد شد.

تغییر و تحول یک سازمان از طریق ترکیب مناسب آموزش و کوچینگ رخ می ­دهد. وورک­شاپ­ ها و سخنرانی­ هایی که از مفاهیم کوچینگ سازمانی استفاده می­کنند، پتانسیل افراد را به حداکثر می­ رسانند و با شناسایی مشکلات و کمک‌کردن به مدیران، تیم­ها و افرادی که با یکدیگر همکاری می­کنند، منابع پنهان بهره­وری را آشکار می‌کنند.

امروزه بسیاری از سازمان‌های موفق (مانند گوگل) به ارزش کوچینگ سازمانی در پرورش نیروی کار سالم و با عملکرد بالا- در سطح فردی، تیمی و مدیریتی- پی برده­اند. اگر شما سازمانی هستید که به کارمندان خود علاقه­مندید و برای آنها ارزش قائل هستید و خود را در قبال ایجاد یک محیط کاری سازنده و مثبت متعهد می­دانید، بهتر است از کوچینگ سازمانی برای سازمان خود استفاده کنید و به نتایج فوق­العاده­ای از طریق کوچینگ سازمانی دست پیدا کنید!

پایا بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن